ENDODONCJA MIKROSKOPOWA

Z ZACHOWANIEM NAJWYŻSZYCH ŚWIATOWYCH STANDARDÓW

Sercem naszego zęba jest miazga czyli przestrzeń z nerwami i naczyniami krwionośnymi. Miazga jest odpowiedzialna za wszystkie procesy życiowe zachodzące w zębie, alarmuje jeśli zaczyna dziać się coś niepokojącego. Wnikanie bakterii do wnętrza zęba i atakowanie miazgi, nieleczona próchnica prowadzi do jej zapalenia. W takiej sytuacji jedynym sposobem aby nie dopuścić do usunięcia zęba jest leczenie kanałowe.

Podstawą w leczeniu kanałowym jest usunięcie z komory i kanałów miazgi, która została zapalnie zmieniona. Kanały są następnie chemo-mechanicznie poszerzone, odkażone, pracę kończy ich szczelne wypełnienie. Dzięki temu usuwamy drobnoustroje, które znajdują się w systemie kanałowym i które są szkodliwe dla organizmu.

Obecnie leczenie kanałowe odbywa się bezboleśnie, w znieczuleniu, realizowane jest w trakcie jednej lub dwóch wizyt.

Endodoncja mikroskopowa - leczenie kanałowe

W naszej klinice stosowane są najwyższe światowe standardy, dlatego leczenie kanałowe odbywa się pod mikroskopem. Kanały opracowywane są maszynowo i wypełniane ciekłą gutaperką. Jest to jedna z wielu nowoczesnych metod, które w ostatnim czasie są wykorzystywane w leczeniu zębów. Precyzja, bezpieczeństwo i skuteczność to podstawowe zalety endodoncji mikroskopowej. Wskazaniem do tego typu leczenia są zakrzywione korzenie, wąskie lub zarośnięte kanały, nietypowa anatomia zęba – odchylenia od normy w jego budowie powodują, że kanały nie zostają odnalezione.

Tylko dzięki powiększeniu w mikroskopie, nawet do 25 razy, umożliwia zobaczenie najdrobniejszych szczegółów w obrębie pola zabiegowego. Ma to decydujący wpływ na leczenie i jego efekty. Mikroskop zwiększa szanse na powodzenie w leczeniu, bardzo często pozwala uniknąć ekstrakcji, czyli usunięcia zęba. Stanowi również pomoc w stomatologii zachowawczej, w trakcie leczenia próchnicy. Jest dokładnie zdiagnozowana, wszystkie zęby zmienione próchnicowo są oczyszczone w taki sposób aby zapobiec nadmiernemu usunięciu zdrowych tkanek.

leczenie kanałowe

Przed przystąpieniem do leczenia kanałowego wykonujemy zdjęcie rentgenowskie zęba, dzięki temu dokładnie zostaje określona jego anatomia, odnotowane są ewentualne zmiany okołowierzchołowe. Technologia radiologiczna, z której korzystamy w naszej klinice jest bardzo nowoczesna, bezpieczna i zapewnia wyraźne obramowanie. Wykorzystuje minimalne dawki promieniowania, indywidualnie dla każdego pacjenta.

Na koniec każdego leczenia kanałowego wykonujemy pacjentowi zdjęcie RVG, radiowizjograf jest zainstalowany przy fotelu stomatologicznym, wszystko po to aby zapewnić naszym pacjentom maksymalny komfort , dla lekarza stanowi to ułatwienie pracy.

W leczeniu kanałowym wykorzystujemy ENDOMETR. Służy do precyzyjnego pomiaru długości kanału korzeniowego i opracowanie go z dokładnością co do 0.1 mm, wpływa to na powodzenie leczenia. Dzięki korzystaniu z endometra nie ma konieczności wykonania zdjęcia RVG w trakcie leczenia, jest to bardzo ważne w przypadku leczenia kobiet w ciąży. Leczenie kanałowe rozpoczynamy od zabezpieczenia zęba przed zalewaniem śliną. W tym celu korzystamy z tzw. koferdamu, specjalnego płata z gumy, który jest nakładany na ząb i uszczelniany klamrą. Dzięki temu ust pacjenta nie wypełniają wałki z ligniny. Mikroskop umieszczony jest nad głową pacjenta, umożliwia to wgląd do wnętrza zęba, który zostaje otwarty aby mieć dostęp do kanałów.

O powodzeniu w leczeniu kanałowym zęba w dużym stopniu decyduje jego odbudowa. Po leczeniu ząb jest osłabiony ponieważ często traci nawet połowę swoich tkanek. Braki wypełniamy materiałem kompozytowym, wzmacniamy włóknem szklanym; w laboratorium technicznym wykonujemy wkład koronowo-korzeniowy oraz koronę protetyczną. Proponujemy również tzw. Onlay czyli nakład, który jest wykonywany przez technika w laboratorium i dopasowywany do zębów przeciwstawnych. Nakład cementuje się adhezyjnie podczas kolejnej wizyty. Prawidłowe leczenie i szczelne odbudowanie zęba to klucz do tego aby służył on pacjentowi jak najdłużej.