INLAY I ONLAY

Wypełnienie zęba najczęściej kojarzy się z plombą. Postęp technologiczny i rosnące oczekiwanie pacjentów sprawiły, że na przestrzeni lat w kwestii wypełnień oraz materiałów, z których powstają zmieniło się bardzo wiele. Nowoczesne gabinety stomatologiczne oferują ciekawą alternatywę dla standardowych plomb. Są nimi wkłady koronowe, czyli inlaye i onlaye.

Czym są wkłady inlay i onlay?

Wkłady inlay i nakłady onlay są kosmetycznym wypełnieniem w koronie zęba stosowany w przypadku dużych ubytków. Jest to alternatywa wypełnienia w zębie metodą tradycyjną.

Na podstawie pobranych wycisków wykonywane są z porcelany, również ze stopów złota, materiałów kompozytowych oraz z kompozycji złożonych, jak złoto I ceramika.

Ząb odbudowany metodą inlay i onlay wygląda bardzo naturalnie, nie ulega przebarwieniom, jest wzmocniony o 75% a średnia żywotność wypełnienia to ok.10 lat.

Przeciwwskazaniem do wykonania wypełnienia tą metodą są bardzo rozległe ubytki zębów, nie wykonuje się go w kłach i siekaczach. W tych wypadkach rekonstrukcja jest wykonywana tylko za pomocą korony protetycznej.

Jak przebiega leczenie?

Każdy gabinet stomatologiczny planuje swoją pracę w indywidualny sposób, jednak najczęściej wkład koronowy wykonuje się na dwóch wizytach. Na pierwszej wizycie stomatolog oczyszcza ząb z próchnicy, opracowuje ubytek nadając mu odpowiedni kształt i pobiera wycisk. Na pierwszej wizycie zostaje również ustalony kolor wkładu koronowego. Na zakończenie lekarz zabezpiecza ząb opatrunkiem czasowym.

Na ostatniej wizycie dentysta osadza wkład koronowy na specjalnym cemencie. Takie rozwiązanie sprawdza się najlepiej na zębach przedtrzonowych oraz trzonowych. W przypadku dużych ubytków zębów przednich lepiej sprawdzą się licówki oraz korony.

Zalety wkładów koronowych

Wkłady koronowe mają dużo zalet. Najważniejszym z nich jest idealne dopasowanie do ubytku, odwzorowanie bruzd, a co za tym idzie perfekcyjne dopasowanie do sąsiadujących zębów. Sprawdzają się również idealnie w przypadku ubytków poddziąsłowych. Wkłady koronowe inlay i onlay są znacznie trwalsze od tradycyjnych wypełnień. Nie są podatne na powstawanie mikroszczelin, które w tradycyjnych wypełnieniach są przyczyną nawrotu próchnicy.

Mimo, że wkłady inlay i onlay to jedne z nowocześniejszych rozwiązań, nie znaczy to, że nie trzeba o nie dbać. Decydując się na wykonanie zabiegu w sprawdzonym gabinecie stomatologicznym, pacjent zostaje dokładnie poinstruowany jak dbać o zęby, aby cieszyć się wypełnieniami przez długie lata.

Zastanawiasz się, czy zdecydować się na wypełnienie kompozytowe czy wkłady inlay i onlay? Zadzwoń i umów się na wizytę. Wspólnie wybierzemy najlepsze rozwiązanie, które zagwarantuje Ci pełną satysfakcję.