MOSTY PROTETYCZNE

Mosty protetyczne to świetna alternatywa dla protezy zębowej, ze względu na większy komfort ich użycia. Niestety nie każdy pacjent może skorzystać z tego rozwiązania.

Mosty protetyczne wykorzystujemy, aby uzupełnić braki uzębienia, są zamontowane w jamie ustnej w sposób stały. Jest to proteza zębowa, która uzupełni braki jednego lub kilku zębów.

Są zbudowane z przęsła, które odtwarza kształt i czynność utraconych zębów oraz z filarów. Filarem może być oszlifowany, żywy ząb, wkład koronowo-korzeniowy lub implanty. Mosty są uzupełnieniem stałym, po ich zamocowaniu nie ma możliwości ich samodzielnego wyjęcia.

W związku z tym, że filarem dla mostu protetycznego może być żywy ząb, który wymaga oszlifowania, takie rozwiązanie proponuje się pacjentom ze znacznymi ubytkami w uzębieniu. Jeśli braki są niewielkie polecamy rozważyć implant zęba.

Uzupełnienie braków zębowych jest ważne nie tylko z powodów estetycznych, ale również zdrowotnych. Luki w uzębieniu prowadzą do przemieszczania się zębów, zaniku kości szczęki oraz starczego wyglądu twarzy. Resztki jedzenia gromadzą się w miejscach ubytków zębowych, prowadząc do rozwoju próchnicy, a nawet do parodontozy.

Obecnie stosujemy mosty metalowo-porcelanowe, cyrkonowo-porcelanowe, pełnoceramiczne lub kompozytowe.

Jak wygląda zakładanie mostów protetycznych?

Aby odpowiednio i profesjonalnie założyć most protetyczny, stomatolog potrzebuje kilku wizyt. Procedura zakładania mostów protetycznych jest bardzo podobna do zakładania koron protetycznych.

Na pierwszej wizycie stomatolog przeprowadza badanie stomatologiczne, podczas którego ocenia stan zdrowia zębów. Często niezbędne okazuje się rtg zębów, aby ocenić stan zdrowia kości. Na wizycie lekarz przeprowadzi również analizę uśmiechu oraz oceni stan zdrowia zębów sąsiadujących bezpośrednio z luką zębową. Przed założeniem mostu zębowego należy (jeśli jest to potrzebne) wdrożyć leczenie endodontyczne.

Na kolejnej wizycie najczęściej stomatolog przechodzi do szlifowania zębów pod mosty protetyczne. Podczas szlifowania zęba może się okazać, że i na tym etapie leczenie kanałowe może okazać się niezbędne. Następnie pobiera się wycisk protetyczny, który musi być pobrany perfekcyjny. Pacjent na zakończenie tego etapu dostaje mosty protetyczne tymczasowe, które mają za zadanie ochronę kikutów przed uszkodzeniami i nadwrażliwością. Tu również następuje dobranie koloru mostu protetycznego.

Na ostatniej wizycie stomatolog przymierza pacjentowi gotowy most protetyczny.

W naszym gabinecie stomatologicznym dobierzemy dla Ciebie odpowiednie rozwiązanie protetyczne. Zapraszamy również do zapoznania się z naszą ofertą dotyczącą implantów oraz protezami zębowymi.