STOMATOLOGIA DZIECIĘCA

Wczesna edukacja dziecka w zakresie higieny jamy ustnej, przekazanie dobrych nawyków będzie miało duży wpływ na zdrowe, mocne zęby oraz na ułożenie zgryzu. Pierwsza wizyta w gabinecie powinna się odbyć po ukończeniu przez dziecko pierwszego roku życia. Nawet jeśli dziecku nie wyrosły wszystkie zęby wizyta ta jest bardzo ważna. Stomatolog określi czy proces ząbkowania przebiega prawidłowo, przekaże rodzicom informacje na temat prawidłowej higieny jamy ustnej dziecka.

Zachęcamy aby pierwsza wizyta dziecka była profilaktyczna, nie czekajmy aż ząb zacznie boleć ponieważ taka wizyta powinna być adaptacyjna, będzie miała wpływ na kolejne, zaważy na tym jakie podejście do stomatologa będzie miało dziecko. Poza tym profilaktyka pozwala uchronić przed leczeniem kanałowym lub usunięciem zęba.

Pedodoncja czyli stomatologia dziecięca to przede wszystkim profilaktyka i leczenie pierwszych zębów czyli mlecznych oraz zębów stałych w początkowej fazie rozwoju. Zabiegi dla dzieci są odpowiednio dostosowane do specyfiki ich zębów.

W zależności od potrzeb oferujemy:

  • lakowanie zębów mlecznych i stałych
  • wypełnianie ubytków
  • fluoryzacja
  • usunięcie zęba mlecznego

LAKOWANIE jest zabiegiem mającym na celu uszczelnienie naturalnych bruzd znajdujących się na powierzchni zębów trzonowych i przedtrzonowych, wykonuje się to poprzez pokrycie ich substancją światłoutwardzalną. Zmniejsza ryzyko wystąpienia próchnicy nawet o 90%, zabieg wykonuje się wyłącznie na zdrowych zębach, poddawane są mu kolejno wszystkie zęby trzonowe i przedtrzonowe, w miarę pojawiania się ich w jamie ustnej.

WYPEŁNIANIE UBYTKÓW odbywa się poprzez wypełnianie zęba mlecznego białym lub kolorowym materiałem. Kolorowe plomby są alternatywą dla dzieci, poza tym stopniowo uwalniają one fluor, co zabezpiecza ząb przed nawrotem próchnicy.

FLUORYZACJA zabezpiecza zęby przed próchnicą, powinno się ją wykonać u dzieci przed ukończeniem 14-tego roku życia. Lakier fluorowy zwiększa odporność zębów, wzmacnia strukturę szkliwa, remineralizuje jego drobne ubytki. W zależności od stopnia ryzyka powstania próchnicy, zabieg fluoryzacji powinno się przeprowadzać co 3 lub 6 miesięcy.