KORONY

Korony zębowe są to stałe uzupełnienia protetyczne, które w odróżnieniu od protezy zębowej może zdejmować tylko dentysta. Korony na zęby mocowane są do istniejących zębów lub implantów.

Korony są wykorzystywane do korekty bardziej zniszczonych zębów, zakładamy je aby wzmocnić zęby oraz nadać im naturalny wygląd. Korony najczęściej wykonujemy po leczeniu kanałowym, w przypadku gdy ząb został złamany lub gdy próchnica doprowadziła do osłabienia i zniszczenia korony zęba.

W przypadku żywego zęba korona protetyczna jest mocowana na oszlifowanej koronie zęba, jeśli mamy do czynienia z zębem martwym to stosujemy wkład koronowo-korzeniowy lub włókno szklane.

Stomatolog może podjąć decyzję o umieszczeniu korony zębowej na wierzchołku implantu, ponieważ jej wygląd i struktura z powodzeniem zastępuje funkcje zęba.

Przy wykonywaniu koron stosujemy porcelanę, tlenek cyrkonu oraz stopy metali szlachetnych i nieszlachetnych. Łączymy materiał, np. porcelanę i złoto lub porcelanę i tlenek cyrkonu.

Korony zębowe porcelanowe lub ceramiczne można dopasować odcieniem do naturalnej barwy zębów. Dzięki temu pacjent czuje większy komfort z ich użycia.

Korony protetyczne wykonane ze złota, stopów metali oraz akrylu są trwalsze i najczęściej stosowane na zęby trzonowe. Należy jednak pamiętać, że zarówno korony porcelanowe, jak i wzmacniane domieszką metali nie są dożywotnie. Ich trwałość wynosi ok 15 lat. Aby wydłużyć żywotność korony zębowej należy przestrzegać odpowiedniej higieny jamy ustnej, aby nie dopuścić do chorób dziąseł i parodontozy. Jeśli zastanawiasz się nad założeniem korony zębowej i chcesz dowiedzieć się jaka higiena zębów jest wskazana do wydłużenia jej żywotności, zapraszamy do odwiedzenia naszego gabinetu oraz kontaktu telefonicznego.

Jak wygląda założenie korony zębowej?

Założenie korony zębowej jest bezbolesne. Aby odpowiednio dobrać i zamocować koronę stomatolog potrzebuje nawet trzech wizyt.

Pierwsza wizyta w gabinecie stomatologicznym polega na odpowiednim oszlifowaniu zęba i odsłonięciu dziąsła. To na tej wizycie stomatolog pobierze dwa pierwsze wyciski. Na tej samej wizycie zostanie ustalona wysokość zwarcia oraz pożądany kolor korony zębowej. Na koniec na oszlifowany ząb zostanie założona korona zębowa tymczasowa.

Kolejna wizyta opiera się o przymiarkę struktury korony zębowej.

Ostatnim etapem jest osadzenie gotowego uzupełnienia protetycznego na cement protetyczny.

Korony porcelanowe cena

Korony zębowe ceny – ich wysokość uzależniona jest od użytego do ich wykonania materiału, a co za tym idzie trwałości. Ich cena może być również uzależniona trybem jej wykonania. W celu zapoznania się z kosztami wykonania korony zębowej zapraszamy do kontaku. Wspólnie dobierzemy najlepsze rozwiązanie.