Kiedy wykonać protezę zębów
Protetyka zębów przychodzi z pomocą, gdy nasze własne zęby są zniszczone lub gdy wypadną. Nie ma znaczenia, czy uszkodzenie albo brak zęba są wynikiem jego choroby czy urazu. Protetyka umożliwia każdemu pochwalenie się pięknym, promiennym uśmiechem. Pacjenci często zastanawiają się, czy taki zabieg jest dla nich. Spieszymy z wyjaśnieniem, kiedy można wykonać protetykę stomatologiczną i u kogo.
Czym jest protetyka stomatologiczna
Protetyka stomatologiczna zajmuje się odtwarzaniem uzębienia i zgryzu. Z jej dobrodziejstw korzystają osoby, które utraciły naturalne uzębienie lub uległo ono poważnemu i znacznemu uszkodzeniu. Protezy stomatologiczne są pomocne również w rehabilitacji po operacjach w obrębie twarzy, na przykład plastycznych bądź onkologicznych.
Rodzaje uzupełnień protetycznych
Podstawowy podział uzupełnień protetycznych uwzględnia uzupełnienia stałe oraz ruchome. Już z samej nazwy wynika główna różnica. Stałe uzupełnienia protetyczne zakładane są jednorazowo. Mogą być przyklejane do pozostałych zębów i implantów bądź jedynie przykręcane do implantów. Ruchome uzupełnienia protetyczne są samodzielnie, w dowolnym momencie zakładane i zdejmowane przez pacjenta. W protezach stomatologicznych obu typów wyróżnia się podgrupy ze względu na materiał, z którego są zrobione, i sposób ich mocowania. O wyborze konkretnego materiału i sposobu decyduje lekarz stomatolog w konsultacji z pacjentem. Uwzględnia się zarówno indywidualne potrzeby zdrowotne, jak i wygodę oraz komfort noszenia protezy zębowej.
Kiedy wykonać protezę zębową
Należy pamiętać, że uzębienie nie tylko zdobi twarz w uśmiechu, ale przede wszystkim służy do gryzienia i miażdżenia pokarmu. Oznacza to, że pełni ono funkcję praktyczną, a dopiero w drugiej kolejności – estetyczną. Jednak najczęściej pacjenci zastanawiają się, kiedy po utracie zęba mogą wykonać protezę zębową. Równie często w wątpliwość podawana jest konieczność uzupełniania powstałego w ten sposób ubytku.
Nie należy zwlekać z decyzją o zastosowaniu protezy zębowej po ekstrakcji zęba. Warto wiedzieć, że braki w uzębieniu mogą skutkować dalszymi problemami zdrowotnymi w obrębie jamy ustnej. Zdarza się, że prowadzą do przesunięcia się pozostałych zębów, zwiększają ryzyko chorób i próchnicy zębów, a także zmian chorobowych w śluzówkach. Jeżeli po stomatologicznym usunięciu zęba nie występują żadne powikłania, to protezę można wstawić niemal od razu. Stomatolodzy oraz protetycy zalecają, aby nie zwlekać z decyzją o wykonaniu protezy zębowej. Warto więc jak najszybciej zjawić się w gabinecie protetycznym. Będzie to korzystne nie tylko dla wyglądu i dobrego samopoczucia, ale przede wszystkim dla zdrowia.