Ile kosztuje wyrwanie zęba?

Wyrwanie zęba, czyli jego ekstrakcja, jest zabiegiem chirurgicznym polegającym na usunięciu zęba z jamy ustnej. Zabieg ten wykonywany jest w gabinecie stomatologicznym, zazwyczaj w miejscowym znieczuleniu. Chociaż postęp nauki oraz techniki stomatologicznej sprawił, iż coraz więcej zębów daje się wyleczyć, to jednak w pewnych przypadkach wyrwanie zęba bywa jedynym rozwiązaniem.

Kiedy trzeba wyrwać chory ząb?

Wskazania do ekstrakcji zęba mogą być różne. Czasami takie działanie jest konieczne z powodu choroby tkanek twardych zęba, które nie nadają się do leczenia zachowawczego, ani też protetycznego. Bywa także, iż nieodwracalne zapalenie miazgi zębowej powoduje, że ząb nie nadaje się do endodontycznego leczenia. Wskazaniem do wyrwania zęba mogą być również choroby przyzębia skutkujące utratą jego kostnego podparcia, a także nawracające stany zapalne. Czasami usunięcie zęba wiąże się z leczeniem ortodontycznym. Wyrywane są zęby stałe, ale również tak zwane mleczaki niekiedy należy usunąć.

Od czego zależy cena wyrwania zęba?

Zabieg polegający na wyrwaniu zęba jest wyjściem ostatecznym, jednak nie zawsze przebiega tak samo. Cena za usunięcie zęba jest uzależniona od skomplikowania tego zabiegu.

Ekstrakcja polega na całkowitym usunięciu zęba z zębodołu. Tak zwane wyrwanie zęba polega zatem na usunięciu go z zębodołu za pomocą specjalnych kleszczy, co jest przeprowadzane w znieczuleniu miejscowym. Taki zabieg jest również najmniej kosztowny. Czasem jednak konieczne jest wykonanie bardziej złożonych zabiegów, jak na przykład ekstrakcja ósemek, popularnie zwanych zębami mądrości.

W przypadku tych bardzo późno wyrzynających się zębów usunięcie bywa konieczne z uwagi na nieprawidłowy wzrost. Niestety zęby mądrości nierzadko są usuwane chirurgicznie, co wiąże się z koniecznością nacięcia dziąsła i założenia szwów. Za taki zabieg należy zapłacić nieco więcej. Chirurgiczne usuwanie ósemek przeprowadza się z zastosowaniem miejscowego znieczulenia, czasem jednak lekarz stomatolog decyduje się nawet na zastosowanie narkozy. Jeśli ósemki wrosły w kości, należy zastosować preparaty kościozastępcze, aby zasklepić powstały ubytek.

Usuwanie zębów zatrzymanych, czyli tych, które „utknęły” w tkance kostnej szczęki lub żuchwy, jest trudnym zabiegiem, jaki musi być poprzedzony dokładną diagnostyką CBCT. Takie „wyrywanie zęba” wiąże się ze znacznym wydatkiem, którego wysokość zależy również od samego zęba, a właściwie od jego lokalizacji w jamie ustnej, a także od tego, czy jest to ząb całkowicie, czy tylko częściowo zatrzymany.

Każdy pacjent przybywający do gabinetu dentystycznego jest inny i analogicznie każdy przypadek wymagający leczenia stomatologicznego jest odmienny. Precyzyjne oszacowanie kosztu wyrwania zęba jest możliwe jedynie po dokładnym zapoznaniu się z indywidualnym problemem.

Najnowsze wpisy