Jak często można robić skaling i piaskowanie zębów?

Skaling i piaskowanie zębów są jednymi z najpopularniejszych zabiegów, jakie wykonuje się w gabinetach stomatologicznych. To elementy składające się na higienizację jamy ustnej, która, zaraz po przeglądzie uzębienia, jest pierwszym krokiem do poprawy stanu zdrowia jamy ustnej.

Problem odkładania się płytki nazębnej na powierzchni zębów i powstający kamień nazębny

Skaling jest zabiegiem, który polega na usunięciu z powierzchni zębów złogów kamienia nazębnego. Problem ten dotyczy osób, które niedostatecznie dbają o higienę jamy ustnej lub też nieprawidłowo szczotkują swoje zęby. Dochodzi wówczas do odkładania się płytki nazębnej na powierzchni zębów. W skład płytki nazębnej wchodzą m.in. bakterie oraz resztki pokarmowe. Płytka nazębna pod wpływem związków mineralnych, które są obecne w ludzkiej ślinie, ulega stopniowemu utwardzeniu i przekształca się w tak zwany kamień nazębny. Powstałe złogi nie są możliwe do usunięcia w warunkach domowych, dlatego też należy udać się do gabinetu stomatologicznego w celu profesjonalnego, skutecznego i bezpiecznego pozbycia się ich bez naruszania szkliwa zębowego.

Skaling – dlaczego warto poddawać się temu zabiegowi regularnie?

Skaling jest zabiegiem, który należy wykonywać w celu pozbycia się kamienia nazębnego, ponieważ jego nagromadzenie w jamie ustnej może być przyczyną:

  • stanów zapalnych
  • obniżenia się i odsłonięcia szyjek zębowych
  • krwawienia dziąseł
  • zaniku kości wokół zębów, co skutkuje rozwinięciem się trudnej do leczenia paradontozy

Profesjonalny skaling wykonuje się przy pomocy narzędzi mechanicznych, takich jak skaler ultradźwiękowy, a także stomatologicznych narzędzi ręcznych. Usuwanie złogów nazębnych powinno być wykonywane minimum raz do roku, chodź zaleca się, aby zabieg ten powtarzać co 6 miesięcy. W przypadku zmian zapalnych dziąseł można go przeprowadzić nawet 3-6 razy do roku. Zabieg skalingu jest bezbolesny, jednakże w przypadku gdy złogi są bardzo twarde i trudne do usunięcia, zachodzi potrzeba wykonania go w znieczuleniu miejscowym. Podstawowymi przeciwwskazaniami do wykonania skalingu są różnego rodzaju infekcje bakteryjne.

Piaskowanie zębów – skuteczna metoda walki z nieestetycznymi przebarwieniami i osadami

Piaskowanie jest wykonywanym w gabinecie stomatologicznym zabiegiem, którego celem jest usunięcie z powierzchni zębów osadu i przebarwień pochodzących ze spożywanych pokarmów oraz napojów. Osady, które gromadzą się na powierzchni zębów, bardzo często są mylone z nagromadzeniem się płytki nazębnej i powstawaniem kamienia nazębnego. Należy wspomnieć, że osad to zauważalny, bardzo ciemny nalot na powierzchni zębów, który powstaje tylko i wyłącznie po spożywaniu barwiących pokarmów oraz napojów. Odpowiednio przeprowadzone piaskowanie zębów jest także zalecane w przypadku osób, które sięgają po produkty trwale barwiące szkliwo zębowe. Do takich należy mocna herbata, kawa, buraki, a także kurkuma czy niektóre zioła. Przebarwienia na zębach pojawiają się także na skutek regularnego spożywania dużej ilości napojów gazowanych zawierających barwniki, które mogą zmieniać kolor szkliwa zębowego.

Jak często zaleca się wykonywanie piaskowania zębów u zdrowych pacjentów?

Zabieg piaskowania jest wykonywany przy pomocy urządzenia mechanicznego zwanego piaskarką. Strumień środka czyszczącego popularnie zwanego piaskiem jest poddawany ciśnieniu, dzięki czemu zanieczyszczenia są usuwane z najbardziej niedostępnych miejsc, które nie mogą być odpowiednio wyczyszczone przy pomocy szczoteczki do zębów czy dentystycznych nici lub wykałaczek stomatologicznych. W trakcie piaskowania dociera się do przestrzeni międzyzębowych i trudnych do oczyszczenia zagłębień na powierzchni zębów. Zabieg piaskowania jest szczególnie polecany pacjentom, którzy nie potrafią zrezygnować z palenia papierosów, picia czerwonego wina lub też spożywania produktów mocno barwiących szkliwo. Zabieg ten można bezpiecznie wykonywać raz na 6 miesięcy, a u osób ze szczególnymi predyspozycjami do gromadzenia się osadów nazębnych zaleca się jego częstsze powtarzanie.

Profesjonalnie przeprowadzony skaling i piaskowanie zębów są zabiegami, które należy powtarzać regularnie, aby móc cieszyć się pięknym oraz zdrowym uśmiechem przez długie lata swojego życia.

Najnowsze wpisy