Krzywe zęby – jak wyglądają i jak je wyprostować?
Piękne, proste zęby i prawidłowy zgryz jest marzeniem wielu z nas. To nie tylko piękny uśmiech, ale również komfort podczas jedzenia oraz pewność siebie, na jaką wpływa świadomość, iż nasze zęby są proste, równe i zdrowe.
O prostym zgryzie można mówić wówczas, kiedy tak zwane kontakty zębowe odpowiadają pierwszej klasie Angle’a, czyli każdy ząb kontaktuje się ze swoim odpowiednikiem w szczęce, a także z zębem, który stoi w łuku wcześniej, z wyjątkiem dolnych przyśrodkowych siekaczy.
Krzywe zęby – czyli jakie?
Krzywe zęby to takie, które są nadmiernie stłoczone i sprawiają wrażenie, jakby było ich zbyt wiele. Zachodzą one na siebie, wyrastają krzywo, niejednokrotnie utrudniając pielęgnację jamy ustnej. Powodem takiego stłoczenia może być rzeczywiście brak miejsca w szczęce – wówczas zęby są poobracane, znajdują się w niewłaściwych miejscach i wyrastają pod nieodpowiednim kątem.
Krzywe zęby to jedna z najpowszechniej występujących nieprawidłowości zgryzu, która cechuje się zmianami położenia zębów oraz ich wyrzynaniem poza łukiem zębowym.
Przyczyna wad zgryzu
Powodów, dla których zęby są krzywe, jest wiele, ale ogólnie można je podzielić na przyczyny pierwotne oraz wtórne. Do pierwotnych zaliczają się wszystkie te, które mają związek z rozwojem człowieka, a zatem zbyt wczesna wymiana uzębienia (gdy zęby stałe wyrzynają się wyjątkowo wcześnie), kiedy rozwój oraz wielkość szczęki i żuchwy są jeszcze nieodpowiednie, a także nieusuwanie mlecznych zębów, które z jakichś przyczyn nie wypadły samodzielnie.
Przyczyny wtórne występują u dorosłych osób, często wiążą się z wyrzynającymi się ósemkami, które spychają pozostałe zęby, utratą zęba albo nieodpowiednią pielęgnacją i nieprzestrzeganiem zaleceń ortodonty, na przykład nienoszeniem aparatu retencyjnego po zakończeniu leczenia.
Jak wyprostować krzywe zęby?
Krzywe zęby to nie tylko problem estetyczny, są one również bardziej podatne na próchnicę, łatwiej ściera się z nich szkliwo, czasami nawet uciskają na pewne nerwy i są przyczyną uporczywych bólów głowy.
Najczęściej stosowanym i najpowszechniejszym sposobem na wyprostowanie krzywych zębów jest leczenie ortodontyczne, przy pomocy aparatów ortodontycznych, które są zakładane i noszone na zębach przez określony czas. Aparat ortodontyczny stanowi skuteczną metodę, leczenie tym sposobem jest długotrwałe. Zazwyczaj aparaty tego rodzaju nosi się dłużej niż 12 miesięcy.
Dla osób, którym zależy na szybkim rozwiązaniu problemów krzywych zębów, istnieje inne rozwiązanie, jakim są kompozytowe licówki albo porcelanowe licówki. Jest to metoda, która przynosi natychmiastowe efekty, lecz niestety nie może być stosowana w każdym przypadku.
Założenie licówki – kiedy stomatologia estetyczna może pomóc?
Licówki zakłada się przede wszystkim, gdy zęby są skrzywione w nieznacznym stopniu, a także głównie na zęby przednie, a więc jedynki oraz dwójki. To, czy założenie licówek będzie stanowiło rozwiązanie problemu krzywych zębów, może ocenić jedynie lekarz stomatolog. Należy jednak mieć na uwadze, że założenie licówek nie jest korektą wad zgryzu, zatem nie rozwiązuje tego problemu, a jedynie maskuje jego skutki.
Jednakże w przypadku, kiedy zęby są krzywe w niewielkim stopniu, a jednak wyglądają nieestetycznie i sprawiają swojemu posiadaczowi wiele problemów, rozwiązanie to jest niezmiernie korzystne. Licówki w gabinetach stomatologii estetycznej zakłada się bardzo szybko, bez konieczności przeprowadzania inwazyjnych zabiegów, a osoby, które zdecydowały się założenie licówek, nie odczuwają najmniejszego bólu czy dyskomfortu.
Zalety licówek – stomatologia estetyczna
Licówki stanowią rozwiązanie z zakresu stomatologii estetycznej; są stosowane wówczas, kiedy zęby są silnie starte, zniszczone, ukruszone, przebarwione, z dużymi przerwami, a także u osób, których problemem jest diastema. Do wyboru mamy licówki kompozytowe, wymagające niewielkiego szlifowania zębów, nieco tańsze i mniej trwałe, oraz porcelanowe licówki, których trwałość jest oceniana na kilkanaście lat.
Założenie licówek nie zawsze jest wskazane. Nie zakłada się ich na zęby leczone kanałowo, w przypadku chorób przyzębia i dziąseł, a także paradontozy. Nie są one również rozwiązaniem w przypadku bardzo dużych i widocznych zmian. Licówki nie są też polecane w przypadku występowania krzywych zębów u dzieci, którym stomatolodzy zdecydowanie polecają aparaty ortodontyczne, które znacznie skuteczniej skorygują zgryz.
Zaznaczamy, iż treść artykułu ma charakter wyłącznie poglądowy. W celu zdiagnozowania problemu i jego rozwiązania zapraszamy do naszych gabinetów stomatologicznych w miejscowościach ŻARKI oraz PŁAZA (niedaleko Chrzanowa, Trzebini, Jaworzna).