Wyjaśniamy, kiedy leczenie kanałowe zęba jest konieczne
Wizyty u dentysty dla wielu osób borykających się z chorobami zębów, są koniecznością. Dowiadując się, że ząb wymaga leczenia kanałowego, pacjenci czują niepokój i pewien dyskomfort wynikający z niewiedzy. Tymczasem leczenie kanałowe w rzeczywistości nie jest wcale takie straszne, jak początkowo się wydaje osobom jemu poddanym. Dodatkowo warto wiedzieć, kiedy leczenie kanałowe zęba jest niezbędne, jak przebiega, na czym polega i jak wygląda. Wyposażeni w taką wiedzę z pewnością podejdziemy do leczenia zdecydowanie spokojniej i z większym opanowaniem.
Czym jest leczenie kanałowe zęba?
Leczenie kanałowe w profesjonalnym nazewnictwie określane jest mianem leczenia endodontycznego. Chcąc wyjaśnić, czym jest leczenie kanałowe zęba, należy zdać sobie sprawę z dwóch najważniejszych elementów budowy zęba, które podlegają leczeniu kanałowemu. Pierwszy z nich to zębina. Jest ona przestrzenią zęba znajdującą się bezpośrednio pod szkliwem, a jej zadaniem jest ochrona głównej jamy zęba przed szkodliwymi czynnikami. Drugim istotnym w leczeniu kanałowym elementem zęba jest miazga. Miazga w konsystencji przypomina galaretkę i jest silnie unaczynioną oraz unerwioną tkanką zlokalizowaną w jamie zęba, a więc pod zębiną. W potocznym nazewnictwie wśród laików to właśnie miazga jest nazywana nerwem. Z leczeniem kanałowym natomiast mamy do czynienia, gdy infekcja bakteryjna i stan zapalny rozwiną się w miazdze.
Kiedy dochodzi do infekcji miazgi? Wyjaśniamy, dlaczego leczenie kanałowe zęba jest konieczne
Ząb składa się z wielu warstw, których zadaniem jest ochrona najbardziej delikatnych i najmocniej unerwionych jego elementów, czyli miazgi. Szkliwo z reguły jest dość solidną barierą chroniącą przed wszelkimi czynnikami groźnymi dla zdrowia zębów. Jeśli jednak dojdzie do naruszenia tej bariery, to infekcja postępuje już dość dynamicznie. Wszystko rozpoczyna się od niepozornej próchnicy, małej dziurki w zębie. Zbagatelizowana, nieleczona próchnica prowadzi w konsekwencji do takiego uszkodzenia zęba, że infekcja dociera do miazgi i wtedy leczenie kanałowe zęba jest już jedyną opcją.
Przebieg leczenia kanałowego zęba
Najczęstszą obawą podczas wizyt u dentysty jest ból. Z pewnością nikogo to nie dziwi, bo ból zęba jest jednym z najmniej przyjemnych i najtrudniejszych do zniesienia. Należy jednak pamiętać, że leczenie kanałowe zęba zawsze odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Obecnie środki znieczulające stosowane w gabinetach stomatologicznych są całkowicie bezpieczne dla pacjentów, nawet dla kobiet w ciąży, i wykazują niebywałą skuteczność w całkowitym eliminowaniu bólu. Zanim zostanie podjęta decyzja o leczeniu kanałowym, wskazane jest wykonanie RTG bolącego zęba. Pozwoli to lekarzowi precyzyjnie ocenić wielkość uszkodzeń, z jakimi przyjdzie mu się zmierzyć w toku leczenia. Często całe leczenie kanałowe zamyka się w jednej wizycie w gabinecie stomatologicznym. Rozpoczyna się od oczyszczenia leczonego miejsca z resztek tkanek i bakterii. Jest to szczególnie ważne, aby zahamować postęp infekcji. Zostaje więc usunięta zakażona miazga, a kanały odpowiednio ukształtowane, oczyszczone i osuszone. Następnym krokiem jest zamknięcie kanałów przy użyciu materiału wypełniającego. Wszystkie te kroki wykonywane są pod mikroskopem dla zapewnienia największej możliwej precyzji zabiegu. Na koniec niezbędne jest odbudowanie korony zęba przy użyciu kompozytu. Ostatnim krokiem w leczeniu kanałowym zęba, mającym na celu sprawdzenie jego efektu, jest wykonanie kontrolnego RTG zęba.