Ile kosztuje wstawienie zęba?

Utrata zęba jest nie tylko kwestią natury estetycznej, ale także ma istotne znaczenie dla zdrowia osoby, która boryka się z tym problemem. Z uwagi na postęp w medycynie stomatologicznej pojawiło się coraz większe zainteresowanie leczeniem implantologicznym. 

Proteza a implant – podstawowe różnice 

Stosowanie implantów stomatologicznych jest obecnie niezwykle powszechne. To jedna z najskuteczniejszych metod odbudowy utraconego uzębienia. Wstawienie zęba znacznie różni się od zastosowania protezy ruchomej lub stałej. Z zasady proteza, która jest częściowa lub całkowita, jest elementem ruchomym. Nakłada się ją na dziąsła, aby uzupełnić braki w uzębieniu. Protezy zębowe są wykonywane z porcelany bądź akrylu osadzonego na akrylowej płycie. Protezy można przyklejać do dziąsła przy pomocy specjalnych kremów mocujących lub też opierać je na metalowej konstrukcji. Implanty zębowe umieszcza się w kości szczęki lub żuchwy. To elementy wykonywane z tytanu, które nie ulegają procesowi korodowania, a także nie wiążą się z ryzykiem automatycznego odrzucenia ich przez organizm pacjenta. Implant pełni rolę korzenia zębowego, który zostaje połączony z koroną zębową. 

Wstawienie zęba może odbywać się z zastosowaniem dwóch rodzajów implantów. Na rynku pojawiły się nie tylko implanty tytanowe, ale również cyrkonowe. Implanty wykonane z tytanu są trwałe i wyróżniają się wysoką biokompatybilnością, dlatego też szybko integrują się z kością, są bardzo stabilne i odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. 

Implanty cyrkonowe są wykonane z tlenku cyrkonu. Mają one estetyczny kolor kości słoniowej, dzięki czemu nie różnią się swoją barwą od naturalnej tkanki zębowej. Implanty cyrkonowe są tak samo wytrzymałe, jak te wykonane z tytanu i doskonale integrują się z tkanką kostną. 

Cena za wstawienie zęba – koszty podstawowe i poboczne 

Koszty obejmujące wstawienie zęba są kwestią indywidualną, uzależnioną od wielu rozmaitych czynników. Bilans opłat za leczenie implantologiczne jest uwarunkowany jakością zastosowanych materiałów, a także wykorzystanymi technologiami oraz potrzebą przeprowadzenia dodatkowych konsultacji. Kosztami pobocznymi, obejmującymi wstawienie zęba, są także wszelkiego rodzaju usługi dodatkowe, czyli opłaty za konsultację u dentysty, implantologa, jak również dodatkowe zabiegi: w postaci odbudowy kości czy podnoszenia zatoki szczękowej. Warto także pamiętać o badaniu radiologicznym, które jest wymagane, aby móc prawidłowo dokonać wstawienia zęba. Z racji tego, że założenie implantu nie jest nawet w niewielkim stopniu finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, należy mieć na względzie, iż pacjent poddający się tej procedurze musi sfinansować leczenie implantologiczne z własnych środków finansowych. Jednakże należy mieć na uwadze, że wykonanie protezy ruchomej lub stałej również nie jest objęte całkowitym dofinansowaniem w ramach NFZ.

Przeciwwskazania do podjęcia leczenia implantologicznego 

Standardowo cena za wstawienie zęba waha się od 2000 do 7000 złotych. Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj materiału będzie zastosowany. Ponadto warto mieć na uwadze, że pacjent powinien poddać się także obowiązkowemu przeglądowi jamy ustnej. Przeciwwskazaniem do leczenia implantologicznego są występujące w jej obrębie zapalenie śluzówki, a także różnego rodzaju urazy, które uniemożliwiają wstawienie implantów. Dlatego też po stronie pacjenta leży kwestia, aby jak najszybciej podjąć stosowną terapię, mającą na celu wyleczenie stanów zapalnych śluzówki, jamy ustnej, a także zlikwidowanie występujących w jej obrębie uszkodzeń. Warto także dokonać przeglądu uzębienia w celu zdiagnozowania, czy nie występują tam jakiekolwiek zmiany próchnicze czy też nieodwracalne zapalenie miazgi zębowej, kwalifikujące pacjenta do leczenia kanałowego.

Leczenie implantologiczne okazało się przełomowe i jest chętnie podejmowane przez wielu pacjentów odwiedzających gabinety stomatologiczne. Wstawienie zęba pozwala na uniknięcie noszenia kłopotliwych protez ruchomych lub stałych. 

Najnowsze wpisy